Naposledy aktualizováno: 25.05.2020 18:04:47
logo

Obecní knihovna Kosičky

Město Kežmarok

 

Cesty a cestičky mě v září 2012 zavedly do nevelkého slovenského města Kežmarok. Město s bohatou a pestrou historií, kde v údolí řeky Poprad měli své osady už Keltové, se dále vystřídalo množství obyvatel různých společenství, kultur a náboženství. Zdejším údolím prošli Římané, Markomani, Barbaři a východní Goti. Krajinu dále osidlovali Slované, Avaři a svoji stopu zde také zanechali Tataři a Turci. V 9. stol. sem zasahovala Velkomoravská říše. 

Město Kežmarok vzniklo sloučením osad původního slovanského obyvatelsta s německými kolonisty v polovině 13. století. V roce 1433 město také na čas obsadili husité. Dlouho bylo zdejší území součástí uherska.

Prohlídka historické části města je velmi usnadněna díky informačním tabulím s přehledným plánkem nazvaným "Historická cesta". Má 12 zastavení a zavede nás ke všem důležitým památkám. Dominantou města je Nový evengelický kostel z konce 19. století. Hned vedle je uvnitř nádherný dřevěný artikulární evangelický kostel z roku 1688 po přestavbě z roku 1717. Pár kroků od kostela je bývalé evangelické lyceum, na kterém studovali studenti z celé střední Evropy. V budově je pro nás nejzajímavější památka - Lyceální knihovna - největší školní historická knihovna ve střední Evropě. Obsahuje 150 tisíc svazků, některé prvotisky z 15. - 16. století. Protože fotografování je uvnitř památek zakázáno doporučuji přímo návštěvu památek nebo www.kezmarok.sk - virtuální prohlídka města. Podle plánku a podle času můžeme navštívit všechny další památky, třeba hrad - muzeum, baziliku Svatého kříže a také historický hřbitov. Pokud se budete chtít projít a podívat se na město trochu z kopce, stačí pod hradem přejít most a po krátkém stoupání se dát doprava krátkou lesoparkovou cestou, která nás zavede k novému hřbitovu a úplně nové budově moderního kláštera a dále k jižní části města s obchodním centrem. Hezké zážitky z prohlídky města nepatrně narušil vzhled částečně zdevastovaného zimního stadionu. 


Zdravi došli. Z.H.


Fotogalerie